Moloz Atığı, toplama ve taşımasında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri

Moloz Nedir?

 Moloz (isim) : Toprak ve kireçle karışık taş kırıntıları, yapı döküntüsü, inşaat atığı

Moloz sözlük anlamında da gayet açık olduğu üzere, yapılardan çıkan sıkıştırılamayan malzemeler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu tip atıklar, kimi zaman çöp kamyonları atıklarını karıştırılmakta, kimi zamanda damperli kasalar ile taşınmaktadır. Yoğun olan bölgelerde, iş makinası ile toplama işlemine yardımcı olunmaktadır.

 Hem Damperli araç ile hem de çöp kasası ile birlikte toplanmasının birçok dezavantajı vardır. Bunlar :

 Moloz atıklarının  Çöp Kasası ile taşımanın zararları :

  • Molozlar sıkışmayan ve sert malzemelerdir. Arkadan yüklemeli çöp kasaları, atığı arka silindirik kazan içinde sıkıştırır ve yukarı doğru çeker. Bu atıkları çöp ile birlikte alınması durumunda

o   Arka haznedeki saclar deforme olur ve çabuk aşınır.

o   Sıkıştırma küreği (Kepçe)de deformasyon olur.

o   Sürgü takozları  (Kestamid diye de adlandırılır) kırılmalar meydana gelebilir. Bunun sonucunda yan kızaklarda, aşınmalar ve çarpılmalar, açmalar olabilir.

  • Evsel atık çöp kasaları düzenleme depolama sahasına gitmektedir. Bu atıklar düzenli depolama sahalarında fazladan yer kapladığı gibi çöp gazından üretilen elektrik ve havalandırma bacalarının görevini yapmasına engel olabilir.
  • Konteyner kaldırma kapasitesi 500 kg ila 800 kg arasındadır. Konteyner ile yüklemelerde, yoğunluğu yüksek olan inşaat atıkları kaldırma sistemine zarar vermektedir.

Yıkım Kırım İşleri

Evlerde yıkım kırım, Mağazalarda yıkım kırım , Villalarda kentsel dönüşüme giren binaların yıkım kırım, moloz alımi duvar kırma, mimarlık firmalarına yıkim kırım hizmeti vermekteyiz.

 

Kırım ve Yıkım İşleri

Kırım ve yıkım işlerini genel olarak bina içi ve bina dışı şeklinde ayırmamız mümkündür. bina içerisinde yapılan tadilat ve yenileme işleri dolayısı ile bir yerleri kırmak gerekebilir. Özellikle mutfak ve banyo tadilatları esnasında mermerler, fayanslar tamamen kırılarak çıkarılmalıdır. Diğer tadilatlar sırasında da sık sık duvar yıkımı yaparak evde bir takım değişiklikler yapılmak istenebilir. İşte bunlar ve aklınıza gelebilecek tüm kırım ve yıkım işleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Kırım yıkım işleri sonrası ortaya çıkan bir sürü moloz ve inşaat artığınız da yine firmamız topluyor, temizliyor ve molozlar için ayrılan özel alanlara döküyor. Bu sayede size hiç iş kalmıyor ve temiz bir şekilde kırılan, yıkılan yerlerin yerine istediğiniz şeyleri yaptırmaya başlayabiliyorsunuz.

 

Bina Sökümü

Kentsel dönüşüme girmiş binaların yıkımını yapmakla beraber binada bulunan kapı,pencere,mutfak dolabı v.b. malezleri hakkettiği bedelle alınarak tekrar ikinci el olarak geri dönüşüme kazandırmış olmaktayız. Binanın bulunduğu konum ve çevreye vereceği zararlar hesap edilerek iş makinasıyla yıkımı mümkün olmayan binalarıda insan gücü ve kırıcı hiltiler yardımıyla cevreye zarar vermeden yıkımını yapmaktayız.

 

Yıkım işleri konusunda son teknolojili ürünler kullanarak bina söküm yıkımı yapmaktayız. Yıkım kırım işleri öncesinde çevre ve bina analizi yaparak bu konuda hassas bir araştırma sonucu bu işleme başvurmaktayız. Çevredeki diğer yapılara zarar vermemek için bu önemli çalışma prensibimiz olmaktadır. Fabrika söküm yıkımı kapsamlı tüm yapılara uygun çalışma koşullarına sahibiz.

 

 

 

 

 

 

Çıkma Çelik Kapı

Kentsel dönüşüme girmiş binalar da bulunan çıkma çelik kapı v.b. malezleri hakkettiği bedelle alım satım işleri yaparak geri dönüşüme kazanç yapmaktayız.